Co mi přinesl výměnný pobyt ve Schwäbisch Gmünd?

17. 10. 2023

Co mi přinesl výměnný pobyt ve Schwäbisch Gmünd?
(Výběr zkušeností z německého pobytu části třídy 3.D v rodišti slavného stavitele Petra Parléře)

“Výměnný pobyt mi přinesl mnoho zkušeností a zážitků do života. Bylo to pro mne něco úplně nového. Naučil jsem se lépe porozumět němčině, lehké konverzaci. Potkal jsem plno nových lidí a sblížil jsem se se svými spolužáky. Také jsem si odpočinul ode všech svých starostí a povinností.”
Alex K.

“Výměna v Německu se mi líbila a jsem rád, že jsem tam byl. Rodina, ve které jsem bydlel, byla na mne hodná. Program byl také super a náš program ve volném čase asi ještě lepší. Na výměně jsem si procvičil jak němčinu, tak i angličtinu …”
H. Líkař

“Popíjejíc místní specialitu ´Spezi´ jsem si první den užíval klidu a krásy vesnice Mutlangen nedaleko města Schwäbisch Gmünd. Město mne pak nadchlo především svojí moderní školou, nádhernými stavbami a také neobvyklou diverzitou obyvatelstva. Překvapilo mě i to, že jsou ve městě až tři mešity, což bych si v Česku ve městě stejných rozměrů nedovedl představit… Velkým zklamáním však pro mne bylo cestování s “Deutsche Bahn”...”
Eldar T.

” Co se našich německých partnerů týče, někteří z nás občas trochu zápasili, ale ve většíně případů si lidi vzájemně sedli a dokázali spolu za jeden týden zažít úžasné věci a vytvořit si velice dobré a snad i dlouhotrvající přátelství.”
Anežka Ď.

“Vydali jsme se na společný výlet na jeden z kopců v oblasti Schwäbische Alb. Hned jak jsme vystoupili z autobusu, začali jsme se potýkat s neústupným žárem slunce. Cíl byl jasný - vystoupat na vrchol a tam grilovat. A tak jsme se ani v nejprudších úsecích stoupání nevzdávali a pokračovali dál. Stálo to za to!”
Šárka P.

“ I já jsem si zmíněný výlet velice užila. Cesta zpátky už byla méně náročná a zábavnější pro všechny, nejen kvůli skvělé zmrzlině od učitelů, ale i díky komunikaci mezi námi všemi.”
Karolína D.

“Z programu mě nejvíce bavilo společné vaření místní speciality ˇšpecle´. Jídlo bylo jednoduché na přípravu a navíc byla při vaření sranda. Také se mi líbila návštěva skyparku, kde si mohl člověk zvolit náročnost dráhy, jakou chtěl. Z výměny si odvážím skvělé zážitky a nová kamarádství.”
Denis S.

“Náš program byl zábavný a mnohdy i naučný. Navštívili jsme ´Mercedes-Benz Museum´ ve Stuttgartu, dále jsme např. vyslechli příběh očitého svědka dění v moravských Sudetech po 2.sv. válce a také jsme navštívili dvě vyučovací hodiny v německé škole. Během pobytu jsem si ověřil, že se dokážu domluvit německy a naučil jsem se pár nových obratů.”
Hugo B.

“Bylo zajímavé slyšet kolem sebe jen němčinu. O víkendu jsme jeli s rodinou na výlet do Ludwigsburgu, kde se zrovna konal festival dýní …”
Helča E.

“V místním muzeu jsme měli možnost slyšet příběh jednoho z 15 000 moravských Němců, kteří po vyhnání z Československa zakotvili právě ve Schwäbisch Gmünd. Pán pocházel ze Svitav a vyprávěl nám o svém životě během 2.sv. války a také o zajímavých okolnostech odsunu jeho rodiny..”