Tercie D a tercie A v ZOO Praha

19. 4. 2023

S tercií D jsme vyrazili do ZOO v pošmourném chladném dni již 2. března. Zpočátku jsme si mysleli, že bude problém vidět zvířata venku, ale opak byl pravdou. V Darwinově kráteru jsme měli štěstí, že jsme viděli všechny 3 samičky ďábla medvědovitého (Anýz, Muškátový oříšek i Škumpu) a také slyšeli jejich hlasové projevy. Jak jsme se dozvěděli od naší lektorky, tato zvířata jsou venku k vidění hlavně dokud je chladněji, jako v jejich přirozeném prostředí – v tasmánských horách.

S tercií A jsme se do ZOO podívali 14. dubna. Byl to krásný slunečný den, takže v prvním odstavci zmíněná zvířata byla bohužel schovaná. Zato jsme si užili pohledu na klokany. V Darwinově kráteru totiž mají klokani velký výběh, přes který mohou procházet návštěvníci. Také jsme mohli pozorovat klokaní mládě, které na chvíli opustilo vak a procházelo se volně, aby se vzápětí opět ukrylo v matčině vaku a nechalo se nosit. Jak jsme se dozvěděli, mláďata klokanů se rodí nevyvinutá a musejí nalézt cestu do vaku, kde poté sají mléko a vyvíjejí se, dokud nejsou zcela samostatná.

Obě třídy měly lektorku na výukový program „Savci“, takže jsme během dvouhodinové prohlídky navštívili některé z nich. Největší aktualitou pražské ZOO je asi před dvěma měsíci narozené mládě luskouna, které dostalo jméno Šiška. Proč mu ho návštěvníci vybrali? Protože díky typickým šupinám, které pokrývají tělo luskounů tak opravdu vypadá. Mládě jsme sice neviděli, ale na stránkách pražské ZOO se o něm dají zjistit všechny informace.

Další zajímavostí prohlídky byl nový pavilon goril s názvem Dja. V něm žije chovná skupina goril s novým stříbrnohřbetým samcem jménem Kisumu, který přicestoval z Rakouska. Známý samec Richard nyní žije v původním pavilonu goril se svými dvěma syny. Chov goril v pražské ZOO má dlouhou tradici. V gorilí skupině se narodilo několik mláďat, která dnes žijí v různých evropských ZOO. Prvním z nich byla Moja, jejíž dcera Duni se nyní ze Španělska vrátila zpět do Prahy a žije v nové chovné skupině v pavilonu Dja.

Na fotkách se můžete podívat, jak se nám prohlídka pražské ZOO vyvedla.

Štěpánka Kaňková