Adaptační kurz primy D v Haidmühle

27. 9. 2023

V týdnu od 4. 9. do 8. 9. 2023 se naše třída prima D vydala na seznamovací kurz do německého Haidmühle, které se nachází poblíž českých hranic. Tento příjemný týden jsme strávili v krásné bavorské lokalitě, na samotě uprostřed luk a lesů, v zážitkovém centru Haus Wiesengrund. Program nám připravily dvě rodilé mluvčí, z nichž jsme byli na začátku trošku rozpačití, avšak brzy jsme zjistili, že naše týmerky jsou moc milé. Dokonce jsme je naučili tančit mazurku a zpívat českou píseň „Měla babka čtyři jabka“.
Celý týden bylo hezké slunečné počasí, a proto jsme mohli společné chvíle a připravené zábavné aktivity prožít venku. Zúčastnili jsme se například lezeckého kurzu, přičemž jsme měli za úkol se vzájemně jistit, čímž jsme vůči sobě navzájem získali důvěru, za což jsme zpětně moc rádi. Dále jsme se při aktivitě s názvem Eierfall pokusili ochránit syrové vajíčko tak, aby při pádu z druhého patra dopadlo nerozbité. Podnikli jsme i Nachtwanderung, noční vycházku, při které jsme pozorovali hvězdy a popíjeli horký čaj. Vypravili jsme se také na česko-německou hranici, na které jsme si připomněli historii našich národů. Ochutnali jsme několik tradičních bavorských specialit, jako například Eintopf, Weißwurst nebo Brezel. Také jsme si udělali táborák, u kterého jsme pojídali vlastnoručně připravené pochoutky ve sladké i slané variantě. Ve volném čase jsme si mohli ve společné kuchyni uvařit pudink nebo upéct voňavé jablečné koláče pro dva oslavence, kteří měli narozeniny. Byla to zkrátka pohoda, a to i přesto, že jsme měli i několik vyučovacích hodin německého jazyka a v rámci programu jsme se snažili co nejvíce mluvit německy. Některým z nás to občas působilo trochu problémy, ale s pomocí kamarádů jsme vše zvládli. Trénovali jsme spolupráci, vzájemnou podporu a dovednost komunikace. Prvních pár dnů bylo opravdu obtížné spolupracovat s úplně novými spolužačkami a spolužáky. Postupem času jsme se však stmelili, protože jsme pochopili, že umění sdílet svoje strachy a slabosti je pro navázání opravdových pevných přátelství mnohem více než soupeření a rivalita. Pobyt jsme zakončili slavnostní grilovačkou, na kterou jsme si všechno sami nachystali, následnou sportovní olympiádou a diskotékou.
Týden je sice krátká doba, ale my jsme si kurz naplno užili a mnohým z nás zůstane spousta příjemných vzpomínek. Hlavní cíl kurzu - seznámit se a získat kamarády - jsme všichni zvládli na jedničku. Díky společně strávenému času se naše třída připravila na první školní rok na gymnáziu.

Žofie Bartošová a Zuzana Dolečková