Zájezd do Polska

15. 1. 2019

Díky naší škole a možnostem, které nám dává, se nám dostalo příležitosti jet na tři dny do koncentračního tábora Auschwitz. V hodinách, v kterých jsme se učili fakta a skutečnosti, jsme ale pořád nepochopili dopad události, které celému světu ukázaly, kam až může lid zajít. Po noční jízdě autobusem do Polska nás hned čekala prohlídka zmíněného tábora. Rozděleni na dvě půlky jsme každá skupina mlčky procházeli tábor se svým průvodcem a pouze si zkoušeli představit, jaké hrůzostrašné věci se odehrávaly právě v těch místech, kde jsme stáli a pořád jsme věděli, že ani nejhorší pocit, který jsme cítili, se nevyrovnal pocitům lidí, kteří zde strávili chvíle během války a kteří už se konce války ani nedočkali. Tato zkušenost byla pro každého z nás důležitá a nezapomenutelná. V odpoledních hodinách jsme navštívili solné doly, které nás uchvátili svou rozlohou, ale také krásou a údivem nad technikou a logistikou práce už v dobách, kdy žádné technologie nebyly. Večerní semináře s panem profesorem Tulkou nám daly prostor se doptat na věci, které nás zajímaly, což pro nás bylo velmi poučné.
Druhého dne nás naštěstí už nic pochmurného nečekalo, ba naopak. Krásné město Krakov, do kterého jsme přijeli už večer a kde jsme byli ubytovaní, nabízí nepřeberné množství kostelů a nádherných kaplí. Měli jsme možnost si prohlédnout i dominantu města, Krakovský hrad. Vhodný byl i volný čas ve městě, který jsme dostali na celé odpoledne. Rozutekli jsme se po kupování šperků, které jsou v Krakově vyhlášené, a užívali jsme si volno se spolužáky na procházce po tomto krásném městě.
Za ty tři dny jsme se přiblížili událostem druhé světové války jako nikdy předtím, a za tuto možnost vděčíme svojí škole. Příležitost prohlédnout si město Krakov byla velmi příjemná a my jsme moc rádi, že jsme se tohoto výletu mohli zúčastnit.
Také bychom rádi poděkovali Klubu rodičů za významný finanční příspěvek na danou akci.

Vojtěch Kosina, sexta D