Výměna ve Straubingu

28. 9. 2019

Naše výměna začala 13. září, kdy jsme se ráno společně sešli na hlavním nádraží. Pětihodinová cesta vlakem utekla velmi rychle a my se zanedlouho potkali s našimi německými partnery na nádraží ve Straubingu. Po příjezdu jsme se společně přemístili do našich německých rodin.
První večer strávila většina v poklidu svých nových domovů a někteří se byli podívat na hokejový zápas. Víkend si naši partneři plánovali sami, takže měl každý na programu něco jiného. V sobotní den někteří jeli do centra Straubingu nebo se vzájemně navštívili ve svých německých rodinách. Na sobotní večer si pro nás Němci připravili grilování na kraji městečka, kde jsme se všichni vzájemně poznávali a rozvíjeli německou konverzaci. Tento večer si opravdu všichni moc užili, proto jsme netrpělivě čekali, co je pro nás připraveno na následující dny. V neděli se asi polovina studentů vydala objevovat krásy Mnichova a zbytek strávil den společně opět ve Straubingu.
Od pondělí už pro nás byl oficiálně připravený program. Ráno jsme se všichni sešli ve škole, kde jsme byli uvítáni ředitelkou školy. Následně jsme se přesunuli do města, kde jsme se při prohlídce dozvěděli spoustu zajímavých informací o historii Straubingu. Odpoledne většina zavítala do místních obchodů a zašla si na oběd a následně nás čekala 2,5 hodinová prohlídka továrny na BMW ve městě Dingolfing, která byla opravdu velmi náročná pro české studenty.
V úterý museli naši němečtí partneři do školy, takže výlet do Regensburgu se týkal pouze českých studentů. Opět jsme měli zařízenou velmi zajímavou prohlídku městem, ale jelikož byla zima a pršelo, byli jsme rádi, když jsme se následně mohli ohřát nad teplou polévkou. Odpoledne a večer jsme strávili společně u evropského veletoku - Dunaje.
Ve středu jsme vyrazili na tzv. „Waldwipfelweg“, neboli cestu korunami stromů, kde byla opravdu úděsná zima. Po tom, co jsme si užili výhled na okolní krajinu a snědli svačinu, jsme se přemístili na prohlídku o včelách, která byla poněkud zdlouhavá a pro české studenty velice těžce srozumitelná.
Ve čtvrtek jsme pracovali na společném projektu, který jsme následně ihned prezentovali. Opět nás čekalo volné odpoledne, takže někteří zůstali ve městě nebo pomáhali svým německým partnerům s přípravou jídla na společnou večeři ve školní jídelně. Po večeři jsme se přesunuli k Dunaji, kde jsme si užívali poslední společný večer a pomalu se připravovali na odjezd do Prahy. Ráno jsme se už pouze sešli ve škole a pak se přesunuli na nádraží ve Straubingu, kde jsme si udělali poslední společné foto, rozloučili se a vyrazili zpátky do Prahy.
Tímto bychom chtěli moc poděkovat Česko-německému fondu budoucnosti, který nám na tuto skvělou výměnu finančně přispěl.

Tereza Schicková