Zpráva o vypouštění sondy

13. 9. 2021

Ve čtvrtek 9.9.2021 se uskutečnilo vypouštění sondy v rámci projektu Dotkni se vesmíru. Do tohoto projektu se přihlásila naše třída, tehdy ještě kvarta A, ke konci března 2021. Jelikož je tento projekt mimoškolní, nemohli bychom být jeho součástí, kdyby nám na něj nepřispěl Klub rodičů a přátel školy Gymnázia Na Pražačce. Za to mu ještě jednou děkujeme, protože bez něho bychom nezažili tolik dobrodružství a nových zážitků.

Od března jsme toho dost stihli. Naučili jsme se pracovat s 3D tiskárnami a vytvořili o nich plakát (ten bychom chtěli vyvěsit ve škole, aby sloužil jako jakýsi návod pro ostatní uživatele tiskáren). Smontovali a ozdobili jsme naši sondu Kevinu21, sestavili jsme anténu, vytvořili druhý plakát o hvězdách, vzali jsme Kevinu a anténu na školní výlet, vyzkoušeli jsme si cvičné hledání sondy Gymnázia Čakovice a ve čtvrtek jsme po ní již pátrali načisto.

V 7:00 jsme ji vypustili z Observatoře Libuš a poté jsme jeli na přibližné místo dopadu (Bratkovice u Velvar), které nám bylo předem vypočítáno. Někdo jel minibusem, někdo autem. Nestihli jsme ji poslouchat pomocí antény, když byla ještě ve vzduchu, ale i tak se nám ji podařilo rychle najít. Sonda padala z výšky 33 km nad Zemí a při letu průběžně fotila viz příloha.

Tým Vzhůru do oblak

Zuzana Dočekalová