Návštěva sexty D v Čapkově památníku

7. 10. 2019

Dne 17. září 2019 navštívila sexta D gymnázia Na Pražačce spolu s paní profesorkou L. Izákovou a L. Pejčochovou Památník Karla Čapka ve Strži. Tento památník, který se nachází nedaleko Dobříše, dostal původně Karel Čapek od tehdejšího mecenáše Václava Palivce jako svatební dar do doživotního užívání. Český spisovatel zde strávil řadu let a v jeho pracovně vzniklo i několik jeho děl jako například alegorie Válka s mloky nebo drama Bílá nemoc.
V tehdejším Čapkově letním sídle se nyní nachází výstava zrcadlící autorův život. Studenti zde mohli doslova procestovat Čapkovým životem, počínaje spisovatelovým dětstvím. Díky sympatické průvodkyni se studenti dozvěděli hned několik zajímavostí, mezi něž patří například, že tento český spisovatel, novinář a překladatel trpěl od svých 21 let tzv. Bechtěrevovou nemocí, která postihuje především páteřní obratle. Kvůli této nemoci se autor nemohl zúčastnit bojů v první světové válce a taktéž nemohl řídit.
Dále si v památníku studenti prohlédli Čapkovu pracovnu, která zůstala v původní podobě, a zimní zahradu nejen s fotografiemi Dášenky, ale i s dech beroucím výhledem do krajiny. Žáci se dozvěděli, že byl Karel Čapek všestranným člověkem, který se nebál pustit se do manuální práce. Mohli proto spatřit krb, který si Čapek, stejně tak jako podlahu v zimní zahradě, sám postavil.
Po skončení přibližně hodinové prohlídky se studenti spolu s jejich profesorkami vydali na zpáteční cestu. Vyrazili proto na náměstí, odkud odjížděl autobus směrem do Prahy, kde už jejich dobrodružství končilo.
Po skončení celé akce byli všichni plní dojmů a konstatovali, že se vydařila. Žáci měli možnost nabýt nových vědomostí i jinak něž ve školních lavicích a zároveň se dozvědět spoustu zajímavých informací o Karlu Čapkovi jakožto o renesančním člověku.

Anička Balounová